Piše: Miha Žejn, CFA, sektor za upravljanje premoženja

Izrazito negativno vzdušje na kapitalskih trgih

Mesec junij je na kapitalskih trgih minil v izrazito negativnem vzdušju. Glavni razlog so bile objave podatkov o inflaciji na obeh straneh Atlantika. V ZDA je inflacija v juniju znašala 8,6 odstotka (na letni ravni), v državah z evrom pa 8,1 odstotka. Pričakovanja kapitalskih trgov, da je inflacija že dosegla vrh, se niso uresničila, zato so imele novice o nadaljnji visoki rasti inflacije zelo močan negativen vpliv.

Zaostritev ukrepov centralnih bank

Centralne banke so zaradi nadaljevanja inflacije zaostrile retoriko. Ameriška centralna banka je tako v juniju že dvignila obrestno mero za 0,75 odstotne točke. Gre za najvišji enkratni dvig obrestne mere v zadnjih 28 letih.

Evropska centralna banka z dvigom obrestne mere še čaka. So se pa spremenila pričakovanja investitorjev. Še do nedavnega, na zasedanju meseca julija, je bil namreč pričakovan dvig obrestne mere v višini 0,25 odstotne točke, trenutno pa je splošno razširjeno pričakovanje o dvigu v višini 0,5 odstotne točke.

Ameriška centralna banka je dvignila obrestno mero za 0,75 odstotne točke kar pomeni najvišji enkratni dvig obrestne mere v zadnjih 28 letih.

Evropska centralna banka je nazadnje zasedala sredi junija, ker se je morala odzvati na visoke dvige zahtevane donosnosti. Uvedla bo nov mehanizem, ki bo preprečeval pretirano velike razpone med najbolj kakovostnimi evropski državnimi obveznicami in t. i. obrobnimi.

Zahtevana donosnost 10 letne italijanske obveznice se je namreč sredi junija povzpela na 4,16 odstotka med tem, ko je še konec maja znašala »le« 3,1 odstotka.

Kapitalski trgi v juniju 2022

Razmere na delniških trgih

Posledica zgoraj zapisanega je bil močan negativen odziv predvsem delniških trgov. MSCI svetovni indeks (v evrih) je v juniju izgubil 6,5 odstotka. Sicer so največ, 9,4 odstotka izgubile evropske delnice, malce manj, 6,2 odstotka so izgubile ameriške delnice.

Tehnološke delnice, ki sestavljajo indeks Nasdaq so izgubile 6,5 odstotka. Pocenile so se tudi obveznice. Evropske podjetniške obveznice z investicijsko bonitetno oceno so izgubile 3,6 odstotka, evropske državne obveznice pa 1,9 odstotka. Za 2,3 odstotka se je napram evru okrepil ameriški dolar (letos že 7,8 odstotka).

Druga polovica junija bolj umirjena

V drugi polovici junija se je stanje na kapitalskih trgih precej umirilo. Tečaji delnic so se nekoliko popravili, zahtevane donosnosti obveznic pa so se ponovno spustile.

Kot primer lahko navedemo 10 letno nemško državno obveznico, pri kateri je sredi junija zahtevana donosnost znašala skoraj 1,8 odstotka, konec junija pa se je spustila na 1,3 odstotka.

Brez dvoma gre za izjemno dinamično gibanje, ki ga zaznamo le redko. Tako gibanje je predvsem posledica tega, da investitorji nekoliko spreminjajo fokus, ki ni več le na inflaciji, pač pa predvsem na recesiji, ki bi lahko sledila čez nekaj mesecev oziroma četrtletij.

Donosnosti pokojninskih skladov odražajo razmere na trgu

Vrednosti enot premoženja pokojninskih skladov v upravljanju Modre so se v tem okolju znižale. Dinamična podsklada sta izgubila 5,28 odstotka (dinamični podsklad javnih uslužbencev) oziroma 5,51 odstotka (Modri dinamični podsklad). Preudarna sta izgubila 4,13 odstotka (preudarni podsklad javnih uslužbencev) oziroma 4,28 odstotka (modri preudarni podsklad). Zajamčena podsklada sta izgubila najmanj: 1,88 odstotka (zajamčeni podsklad javnih uslužbencev) oziroma 1,89 odstotka (modri zajamčeni podsklad).

Podatki o poslovanju skladov Modre zavarovalnice

! V opisanem okolju vlagatelje včasih kljub zagotovilom upravljavcev, da gre za varčevanje na dolgi rok in je pretirana skrb odveč, sežejo po nepremišljenih potezah. Kar praviloma negativno vpliva na privarčevana sredstva za dodatno pokojnino. Zato tudi tokrat zaključujemo s pozitivnim sporočilom. Varčevanje za dodatno pokojnino je tek na dolge proge in trenutne negativne razmere ne bi smele pretirano vplivati na končno vrednost sredstev ob upokojitvi. Razmere na trgih dnevno in predvsem z vso skrbnostjo spremlja strokovno usposobljena ekipa upravljavcev, ki skrbi za vaše prihranke in se sproti odziva na razmere.