Piše: Miha Žejn, CFA

Nadaljevanje rasti na delniških trgih

Tudi v mesecu marcu se je nadaljevala rast na delniških trgih, ki je bila precej bolj dinamična kot v februarju. Svetovni delniški trgi, kot jih meri MSCI svetovni indeks, so v evrih pridobili visokih 6,2 odstotka. Najvišjo rast, 7,2 odstotka, so zabeležile ameriške delnice, ki so v mesecu marcu zabeležile najvišjo vrednost v zgodovini.

Nekoliko slabše so se izkazale evropske delnice, ki so pridobile 5,6 odstotka, najmanj pa so pridobile delnice trgov v razvoju, ki so se v marcu v povprečju podražile za 1,1 odstotka.

Ameriške delnice so v mesecu marcu zabeležile najvišjo vrednost v zgodovini

IT, energija in finance v marcu zabeležili slabše poslovanje

Med panogami so bile v mesecu marcu v ospredju neciklične panoge (javne dobrine in netrajne potrošne dobrine). Slabo se je vnovič odrezala panoga informacijske tehnologije, bistveno manjšo rast kot v februarju sta zabeležili panogi energije in financ.

Trg obveznic

Če smo v februarju zabeležili precejšnjo rast zahtevanih donosnosti obveznic, je marec v tem pogledu minil precej bolj mirno. V ZDA se je krivulja donosnosti sicer nekoliko dvignila in postala bolj strma, v Evropi pa praktično ni prišlo do spremembe.

Ocenjujemo, da je dvig krivulje donosnosti v ZDA posledica izjemno obsežnega paketa fiskalnih ukrepov, ki neizbežno dvigujejo pričakovanja glede gospodarske rasti in tudi inflacije.

Trend rasti (dolgoročnih) obrestnih mer bi pomenil normalizacijo razmer.

Ob malce dolgoročnejšem pogledu pa lahko ocenimo, da se je pričel trend rasti (dolgoročnih) obrestnih mer, kar bi nenazadnje pomenilo normalizacijo razmer. Predpogoj za to ostaja zajezitev pandemije, ki v prvi vrsti narekuje dejanja monetarnih in fiskalnih oblasti.

Pokojninski skladi Modre z odličnimi rezultati

Ob tako pozitivnem razpoloženju na trgih kapitala so bili rezultati pokojninskih skladov izjemno pozitivni.

Dinamični podsklad javnih uslužbencev je zabeležil 5,1, Modri dinamični podsklad pa 4,9 odstotno mesečno donosnost.

Sledila sta preudarna podsklada: Preudarni podsklad javnih uslužbencev je zabeležil 3,2, Modri preudarni podsklad pa 3,3 odstotno donosnost.

Najnižjo donosnost sta pričakovano zabeležila zajamčena podsklada: Zajamčeni podsklad javnih uslužbencev 0,75, Modri zajamčeni podsklad pa 0,62 odstotno donosnost.