Piše: Miha Žejn, CFA

Negativne razmere na finančnih trgih kot priložnost za investiranje

Komentar finančnih trgov v aprilu 2022

Aprila se je na kapitalske trge vrnilo negativno razpoloženje. Vrednosti so izgubile tako delnice, kot tudi obveznice.

Delnice, kot jih meri MSCI svetovni indeks (v evrih) so izgubile 3,7 odstotka, državne obveznice 3,7 odstotka in podjetniške obveznice 2,8 odstotka. Poleg tega se je v mesecu aprilu nadaljevala rast cen surovin. Bloombergov indeks surovin je pridobil še 9,3 odstotka, letos že 40,9 odstotka. Še naprej se draži tudi ameriški dolar, ki ga vlagatelji dojemajo kot »varno zavetje«. Aprila je v primerjavi z evrom pridobil še 4,7 odstotka.

Bloombergov indeks surovin je letos pridobil že 40,9 odstotka.

Edinstvene tržne razmere, ki vztrajajo

Tržne razmere, ko hkrati vrednost izgubljajo tako delnice kot tudi obveznice so redke. Kljub temu, lahko take razmere na trgu letos opazujemo že več mesecev.

Razlog je inflacija in dejstvo, da so centralne banke inflacijo prepoznale kot resen problem. Hkrati se zavedajo, da je dvig ključne obrestne mere tudi v Evropi le še vprašanje časa.

Rastejo ne le kratkoročne obrestne mere, na katere ima centralna banka neposreden vpliv, temveč je rast zaznana pri obrestnih merah vseh zapadlostih.

Za primer: Donosnost nemške državne obveznice z zapadlostjo čez 10 let je letos zrasla z -0,186 na 0,935 odstotka. Samo v mesecu aprilu se je zahtevana donosnost te obveznice povišala za skoraj 40 bazičnih točk. Gre za izjemno velike premike, ki jih zabeležimo le zelo redko.

Priložnost za varčevanje

Padanje tečajev delnic

Pri padanju tečajev delnic gre za nekoliko drugačen fenomen, ki pa je prav tako povezan z nivojem obrestnih mer. Višje kot so obrestne mere, nižji bi teoretično morali biti tečaji delnic. Ker smo zadnjih nekaj let živeli v okolju nizkih (tudi negativnih) obrestnih mer je jasno, da je poštena vrednost delnic pri višjem nivoju obrestnih mer nižja. Gre za prevrednotenje, ki smo mu trenutno priča na delniških trgih.

Prihaja pa še do drugega negativnega učinka. Trenutne geopolitične razmere in rast obrestnih mer imata neposredni na gospodarsko aktivnost in negativno vplivata na gospodarstva in s tem na poslovanje podjetij. To še dodatno negativno vpliva na na vrednost delnic.

Poslovanje pokojninskih skladov Modre

V opisanih tržnih razmerah so vsi podskladi v upravljanju Modre v aprilu zabeležili negativne donosnosti. Najmanj negativne donosnosti sta zabeležila zajamčena podsklada, -1,32 odstotka Zajamčeni podsklad javnih uslužbencev in -1,4 odstotka Modri zajamčeni podsklad. Sledita preudarna podsklada, Preudarni podsklad javnih uslužbencev -2,16 odstotka, Modri preudarni podsklad pa -2,04 odstotka. Najbolj negativni donosnosti sta zabeležila podsklada z dinamično naložbeno politiko. Dinamično podsklad javnih uslužbencev je zabeležil donosnost v višini -2,26 odstotka, Modri dinamični podsklad pa -2,13 odstotka.

Podatki o poslovanju skladov Modre zavarovalnice

Negativne razmere na trgih kot priložnost za varčevanje

Čeprav zgoraj zapisano deluje zelo negativno, nas pri dolgoročnem varčevanju, kakršno je pokojninsko varčevanje, taki dogodki ne smejo pretirano zmesti. Le bežen pogled v ne tako davno zgodovino nam lahko utrdi prepričanje, da je varčevanje tek na dolge proge.

Tudi hudi padci tečajev ob izbruhu epidemije leta 2020, velika gospodarska kriza leta 2008, niso pomenili izgub na dolgi rok. Ravno nasprotno. Izkazalo se je celo, da so taki dogodki priložnost za dodaten vložek po nižji ceni.