Piše: mag. Mateja Mencin, Sektor za upravljanje premoženja

Negativni delniški in obvezniški trgi zaradi ukrepov centralnih bank

V avgustu so delniški trgi zaključili negativno. MSCI svetovni indeks delnic (v evrih) se je v avgustu znižal za 3 %, indeks evropskih državnih obveznic za 5,2 odstotka, indeks evropskih podjetniških obveznic z investicijsko bonitetno oceno pa za 4,2 odstotka.

Delniški trgi negativno

Delnice, kot jih meri MSCI svetovni indeks (v evrih), so v mesecu avgustu letos izgubile 3 odstotka vrednosti. Cene delnic tehnoloških podjetij, iz ameriškega indeksa Nasdaq, so se v lokalni valuti znižale za 3,3%, delnice širšega indeksa S&P 500 pa za 2,9%.

Evropske delnice so v avgustu izgubile 5,3% vrednosti, ker na poslovanje podjetij vplivajo vse višji stroški surovin in energentov ter upad povpraševanja zaradi nižje kupne moči potrošnikov.

Inflacija v Evropi ponovno na rekordnih ravneh

Medletna inflacija na evrskem območju za avgust znaša 9,1 odstotka. Temeljna inflacija, ki ne upošteva cen energije, hrane, alkohola in tobačnih izdelkov, pa je bila avgusta na evrskem območju na letni ravni 4,3 odstotna.

V Združenih državah Amerike je bila julijska inflacija na letni ravni 8,5%, temeljna inflacija pa 5,9%.

Politike centralnih bank

Centralne banke so letos začele zaostrovati denarno politiko. Ameriška centralna banka je letos dvignila ključno obrestno mero že za 2,25%, Evropska centralna banka pa jo je v juliju letos dvignila za 0,5%.

Predsednik ameriške centralne banke je v avgustu na centralno bančnem simpoziju napovedal odločen boj proti visoki inflaciji z restriktivno denarno politiko, kljub negativnim učinkom na gospodarsko rast in višjo brezposelnost.

Tudi iz Evropske centralne banke so sporočili, da bodo nadaljevali z dvigi ključne obrestne mere.

Donosnosti evropskih državnih in podjetniških obveznic negativne

Kriterijski indeks evropskih državnih obveznic se je v avgustu znižal za 5,2 odstotka, kriterijski indeks evropskih podjetniških obveznic z investicijsko bonitetno oceno pa za 4,2 odstotka.

Glavni razlogi za znižanja cen obveznic so bili zaostrovanje denarnih politik centralnih bank, slabša makroekonomska pričakovanja in nižja likvidnost obveznic.

Zaradi dvigov ključne obrestne mere se zvišuje vrednost šest-mesečenga euriborja, ki je konec meseca avgusta že dosegel vrednost 1,2. Rast euriborja ugodno vpliva na gibanje cen obveznic z variabilno obrestno mero. Kriterijski indeks obveznic z variabilno obrestno mero je v avgustu dosegel +0,02% donos.

Poslovanje pokojninskih skladov Modre

V opisanih razmerah so pokojninski skladi v upravljanju Modre zabeležili negativne mesečne donosnosti.

Dinamični podsklad javnih uslužbencev je v avgustu izgubil 1,84 odstotka, Modri dinamični podsklad pa 1,81 odstotka. Preudarni podsklad javnih uslužbencev je izgubil 1,84 odstotka, Modri preudarni podsklad se je znižal za 1,69 odstotka. Zajamčeni podsklad javnih uslužbencev je izgubil 1,31 odstotka, Modri zajamčeni podsklad pa 1,4 odstotka.

Več o pokojninskih skladih in podskladih Modre lahko najdete tukaj.