Piše: mag. Mateja Mencin, Sektor za upravljanje premoženja

Oktobra pozitivno na finančnih trgih

V oktobru 2022 je večina delniških trgov zabeležila rast. MSCI svetovni indeks delnic (v evrih) se je v zvišal za 6,1 %. Najvišje rasti so beležili ameriški delniški indeksi – širši indeks S&P 500 se je oktobra v evrih zvišal za 6,9 %.

Tudi trgi obveznic so se stabilizirali, kriterijska indeksa evropskih državnih in podjetniških obveznic sta bila v oktobru rahlo pozitivna.

Rast na delniških trgih v Ameriki in Evropi

Cene delnic ožjega ameriškega indeksa Dow Jones Industrial so se v oktobru v evrih zvišale za 12,8 %, cene delnic tehnoloških podjetij iz ameriškega indeksa Nasdaq so se zvišale za 2,9 %. Evropske delnice so v oktobru pridobile 6,3 % vrednosti.

Rasti cen delnic v Ameriki in Evropi so bile posledica višjega nakupnega razpoloženja investitorjev zaradi relativno ugodnih poslovnih rezultatov podjetij v tretjem kvartalu letošnjega leta in nizkih vrednotenj delnic zaradi padcev cen v prvih devetih mesecih letošnjega leta.

Razmere v razvijajočih državah niso bile ugodne, kriterijski indeks MSCI razvijajočih trgov (v eur) se je v oktobru znižal za 4,1 %, največ zaradi padca cen kitajskih delnic.

Inflacija in ukrepi centralnih bank

Medletna inflacija na evrskem območju je v septembru znašala 9,9 %. Temeljna inflacija, ki ne upošteva cen energije, hrane, alkohola in tobačnih izdelkov, je bila na letni ravni 4,8 %.

V Združenih državah Amerike je bila letna inflacija za september 8,2 %, temeljna inflacija pa 6,6 %.

Dvigi ključnih obrestnih mer se bodo, kljub tveganju za znižanje gospodarske aktivnosti, nadaljevali.

Ameriška centralna banka je letos že dvignila ključno obrestno mero, in sicer za 3,75 %, Evropska centralna banka za 2 %, Angleška centralna banka pa za 2,75 %.

Predstavniki centralnih bank so sporočili, da bodo nadaljevali z dvigi ključnih obrestnih mer, kljub tveganju za znižanje gospodarske aktivnosti.

Donosnosti evropskih državnih in podjetniških obveznic rahlo pozitivne

Kriterijski indeks evropskih državnih obveznic se je v oktobru zvišal za 0,18 %, kriterijski indeks evropskih podjetniških obveznic z investicijsko bonitetno oceno se je zvišal za 0,10 %.

Nekoliko manj agresivna retorika predsednikov centralnih bank je pozitivno vplivala na gibanje obveznic. Zlasti retorika Evropske centralne banke, ki še vedno sodeluje pri refinanciranju zapadlih državnih obveznic Evro območja.

Cene evropskih obveznic so se v mesecu oktobru stabilizirale. Tudi po umiku davčne reforme v Veliki Britaniji, ki je predvidevala znižanje davkov in visoko dodatno zadolževanje ter povzročila visoke padce cen angleških državnih obveznic.

Poslovanje pokojninskih skladov Modre pozitivno

V opisanih razmerah so pokojninski skladi v upravljanju Modre zabeležili pozitivne mesečne donosnosti.

Dinamični podsklad javnih uslužbencev je v oktobru pridobil 2,96 %, Modri dinamični podsklad je pridobil 2,99 %.

Preudarni podsklad javnih uslužbencev je pridobil 2,04 %, Modri preudarni podsklad je pridobil 2,03 %.

Tudi zajamčena podsklada sta ustvarila pozitivne donose. Zajamčeni podsklad javnih uslužbencev je pridobil 0,63 %, Modri zajamčeni podsklad pa 0,60 %.

Več o poslovanju pokojninskih skladov Modre