Piše: mag. Mateja Mencin, Sektor za upravljanje premoženja

V avgustu dokaj umirjeno na kapitalskih trgih

Mesec avgust je minil dokaj umirjeno na kapitalskih trgih. Delnice, kot jih meri MSCI svetovni indeks (v evrih) so u pridobile 2,8 odstotka vrednosti. Investitorji so poleg ugodnih makro podatkov spremljali napovedi centralnih bank o prihodnji denarni politiki.

Napovedi centralnih bank

Vrednost delnic je rasla

Delnice, kot jih meri MSCI svetovni indeks (v evrih) so v mesecu avgustu pridobile 2,8 odstotka vrednosti. Ameriški dolar je proti evru v mesecu avgustu pridobil 0,48 odstotka vrednosti.

Med delnicami so bile tokrat skoraj izenačene donosnosti ameriških, evropskih in japonskih podjetij. Rasti cen delnic so bile posledica dobrih makro podatkov in objavljenih dobrih poslovnih rezultatov podjetij za prvo polletje letošnjega leta.

Rasti cen delnic

Ukrepi centralnih bank

V mesecu avgustu ni bilo zasedanj centralnih bank. Vsako leto konec avgusta pa se svetovni centralni bankirji zberejo na simpoziju v dolini Jackson Hole v ZDA.

Tokratni govor predsednika ameriške centralne banke, Jeroma Powella, je trge pomiril, saj je dejal, da bo ameriška centralna banka predvidoma konec letošnjega leta začela z zmanjševanjem odkupov obveznic, vendar ne bo dvigovala obrestne mere, ker še niso doseženi cilji na področju zaposlovanja.

Covid-19 še povzroča težave

Zaradi novih sevov Covida ni izključeno občasno ponovno zapiranje javnega življenja, pandemija pa povzroča težave tudi v nekaterih logističnih verigah. Napovedi gospodarskih rasti za letošnji zadnji kvartal se nekoliko znižujejo.

Donosnosti evropskih državnih in podjetniških obveznic rahlo navzdol

Evropske državne obveznice so v avgustu izgubile 0,58 odstotka, evropske podjetniške obveznice z investicijsko bonitetno oceno so izgubile 0,41 odstotka.

V mesecu avgustu so se nekoliko znižale cene surovin in energentov, Bloombergov indeks surovin je izgubil 0,3 odstotka.

Skladi v upravljanju Modre dobro poslujejo

V avgustu so vsi (pod)skladi v upravljanju Modre zabeležili pozitivne donosnosti.

Dinamični podsklad javnih uslužbencev je pridobil 2,45 odstotka, Modri dinamični podsklad pa 2,38 odstotka.

Preudarni podsklad javnih uslužbencev je dosegel donosnost 1,6 odstotka, Modri preudarni podsklad pa 1,57 odstotka.

Zajamčena podsklada sta zabeležila pozitivne donose, 0,38 odstotka Zajamčeni podsklad javnih uslužbencev in 0,33 odstotka Modri zajamčeni podsklad.

Poslovanje pokojninskih skladov Modre

Zajamčeni podsklad Krovnega pokojninskega sklada javnih uslužbencev že tretje leto zapored prejel finančnega oskarja za najboljše upravljanje v zadnjih 10 letih.

Certifikat “Naj zajamčeni pokojninski sklad 2021” je nagrada revije Moje finance, ki je izvedla raziskavo med zajamčenimi pokojninskimi skladi na slovenskem trgu.