Piše: Miha Žejn, CFA

V maju nekoliko višja inflacija

Mesec maj je minil brez večjih pretresov na kapitalskih trgih. Še največ razburjenja povzroča inflacija, vendar to za zdaj ni spremenilo retorike centralnih bank, ki še naprej zagotavljajo, da bodo ohranile močno ekspanzivno monetarno politiko. Odprto še naprej ostaja vprašanje, ali je nekoliko višja inflacija prehodne ali stalne narave.

Poslovanje pokojninskih skladov Modre v maju 2021

Energija, finance in materiali se kažejo kot najbolj perspektivne panoge.

Delnice, kot jih meri MSCI svetovni indeks (v evrih) so v mesecu maju izgubile 0,2 odstotka vrednosti. Slabo so se odrezale predvsem delnice ameriških tehnoloških podjetij. Indeks teh podjetij Nasdaq je izgubil skoraj tri odstotke vrednosti.

Ponovno so se najbolje odrezale panoge energije, financ in materialov.

Poleg tehnološke panoge so se slabo odrezale tudi delnice iz panog trajnih potrošnih dobrin, telekomunikacij in zdravstva. Najboljše so se odrezale panoge energije, financ in materialov, ki najvišje donose dosegajo že od začetka letošnjega leta.

Evropski trgi uspešnejši

Med regijami je bila tokrat najbolj donosna Evropa, ki ji sledijo trgi v razvoju in Japonska. Najbolj negativno donosnost je zaradi že navedenih tehnoloških delnic, ki v ameriškem indeksu predstavljajo veliko utež, dosegel ameriški delniški trg.

Treba pa je upoštevati, da je ameriški dolar proti evru v mesecu maju izgubil 1,7 odstotka vrednosti.

Negativne donosnosti obveznic

Rahlo negativne donosnosti so zabeležile tudi obveznice. Evropske podjetniške obveznice z investicijsko bonitetno oceno so izgubile 0,17 odstotka, državne pa 0,09 odstotka.

V mesecu maju so se še naprej dražile surovine in energenti.

Cena sodčka surove nafte je zrasla za 2,8 odstotka (v evrih), Bloombergov indeks surovin pa je pridobil 2,7 odstotka. Nafta se je letos podražila že za 37 odstotkov, surovine, kot jih meri bloombergov indeks cen surovin pa za 19 odstotkov.

Pozitivni donosi skladov v upravljanju Modre

V precej stabilnih razmerah na trgu so vsi podskladi v upravljanju Modre zabeležili pozitivne donosnosti.
Tokrat sta bila najbolj donosna preudarna podsklada. Preudarni podsklad javnih uslužbencev je pridobil 0,45 odstotka, Modri preudarni podsklad pa 0,33 odstotka.

Nekoliko nižji donosnosti sta zabeležila dinamična podsklada. Dinamični podsklad javnih uslužbencev 0,22 odstotka, Modri dinamični podsklad pa 0,42 odstotka.

Zajamčena podsklada sta zabeležila, 0,27 odstotka Zajamčeni podsklad javnih uslužbencev in 0,35 odstotka Modri zajamčeni podsklad.

Preveri donosnosti pokojninskih skladov

Že tretjič zapored prejeli »Finančnega oskarja«

Zajamčeni podsklad javnih uslužbencev - naj zajamčeni podsklad 2021 za 10-letno obdobjeZa naj zajamčeni pokojninski sklad 2021 zadnjih 10 let je bil že tretjič zapored razglašen Zajamčeni podsklad javnih uslužbencev (ZPJU).

Certifikat Naj zajamčeni pokojninski sklad 2021 je nagrada revije Moje finance iz raziskave med zajamčenimi pokojninskimi skladi na slovenskem trgu v maju 2021.

Prejeta nagrada potrjuje dobro delo in sprejemanje preudarnih odločitev naše ekipe upravljavcev.