Piše: mag. Mateja Mencin, Sektor za upravljanje premoženja

V novembru pozitivno kljub povišani volatilnosti zaradi novega seva COVID-19

V novembru so delnice, kot jih meri MSCI svetovni indeks (v evrih) ustvarile pozitiven donos v višini 0,45 %. Obveznice so dosegle pozitiven donos, saj so investitorji zaradi strahu pred posledicami novega seva COVID-19 imenovanega omikron povišali nakupe bolj varnih naložb.

Donosi delnic so bili volatilni

Delnice, kot jih meri MSCI svetovni indeks (v evrih) so v mesecu novembru pridobile 0,45 odstotka vrednosti.

Donosi delnic ameriških podjetij so bile rahlo negativne, glede na evro pa pozitivne. Na gibanje cen delnic je negativno vplivala informacija o pojavu novega seva COVID-19 imenovanega omikron, ki bi lahko upočasnil gospodarsko okrevanje. Ameriški dolar je proti evru v mesecu novembru pridobil  1,95 odstotka vrednosti.

Kriterijski indeks delnic evropskih podjetij je v novembru izgubil 4,4 % vrednosti. Indeks delnic najboljših slovenskih podjetij SBITOP je v novembru dosegel nadpovprečen donos, vrednost indeksa SBITOP je porastla za 3,7 %.

Visoka nihanja tudi na trgu surovin in energentov

V mesecu novembru je Bloombergov indeks surovin izgubil 7,3 odstotka. Cena surove nafte se je na New Yorški borzi znižala za 20 %, cena zemeljskega plina pa za 16 %, kar je kratkoročno ugodno vplivalo na stroške podjetij in gospodinjstev. Korekcije cen energentov so bile posledice strahu pred ponovnim zapiranjem gospodarstev zaradi novega seva Covid-19.

V Evropi je bila cena zemeljskega plina bolj nihajoča.

Na nizozemski borzi se je cena zemeljskega plina v novembru zvišala za 42 % zaradi zamude pri pridobitvi dovoljenja za obratovanje plinovoda Severni tok 2, ki bi omogočal črpanje večjih količin zemeljskega plina iz Rusije.

Donosi delnic

Denarna politika centralnih bank

Evropska (ECB) in ameriška centralna banka (FED) zaenkrat še vedno vodita stimulativno denarno politiko, ki ugodno vpliva na finančne trge. Če se bosta visoka inflacija in gospodarsko okrevanje nadaljevala, bodo centralne banke zaostrile denarno politiko, kar bi negativno vplivalo na donose finančnih naložb.

Donosnosti evropskih državnih in podjetniških obveznic so bile pozitivne

Kriterijski indeks evropskih državnih obveznic se je v novembru zvišal za 1,74 odstotka, kriterijski indeks evropskih podjetniških obveznic z investicijsko bonitetno oceno se je zvišal za 0,2 odstotka.

Obveznice so ugodno vplivale na donose pokojninskih skladov.

Pokojninski skladi Modre z pozitivnimi donosi

V novembru  so vsi podskladi v upravljanju Modre dosegli pozitivne mesečne donosnosti.

Dinamični podsklad javnih uslužbencev je pridobil 0,19 odstotka, Modri dinamični podsklad pa 0,06 odstotka.

Preudarni podsklad javnih uslužbencev je dosegel donosnost 0,35 odstotka, Modri preudarni podsklad pa 0,16 odstotka.

Zajamčena podsklada sta zabeležila pozitivne donose, 0,36 odstotka Zajamčeni podsklad javnih uslužbencev in 0,38 odstotka Modri zajamčeni podsklad.

Poslovanje pokojninskih skladov Modre v številkah

Sprememba podsklada je lahko (z upoštevanjem vaše starosti) tudi vaša odločitev. Podsklad lahko zamenjate enkrat letno na e.Modra.si.