Piše: mag. Mateja Mencin, Sektor za upravljanje premoženja

V oktobru pozitivna rast delnic na kapitalskih trgih

V oktobru so delnice, kot jih meri MSCI svetovni indeks (v evrih) pridobile 5,7 odstotka vrednosti. Na delniške finančne trge so ugodno vplivale objave poslovnih rezultatov podjetij za tretje četrtletje letošnjega leta in napovedi centralnih bank o prihodnji denarni politiki.

MSCI svetovni indeks

Delnice pridobile na vrednosti

Delnice, kot jih meri MSCI svetovni indeks (v evrih) so v mesecu oktobru pridobile 5,7 odstotka vrednosti. Ameriški dolar je proti evru v mesecu oktobru pridobil 0,14 odstotka vrednosti.

Med delnicami so tokrat najvišje donosnosti dosegle delnice ameriških podjetij, nekoliko so zaostajale donosnosti delnic evropskih podjetij.

Rasti cen delnic so bile posledica dobrih poslovnih rezultatov podjetij v tretjem kvartalu in ugodnih podatkov o okrevanju gospodarstev po pandemiji.

V ZDA je stopnja brezposelnih upadla na 4,8 %, v Evropski uniji pa na 7,4 %.

Najboljše poslovne rezultate so objavila podjetja iz panog: energija, materiali, informacijska tehnologija, farmacija in finance.

V mesecu oktobru je Bloombergov indeks surovin pridobil 2,6 odstotka. Cena surove nafte je pridobila 11,3 %, cena zemeljskega plina se je znižala za 7,3 %.

Denarna politika centralnih bank ostaja ohlapna

Evropska (ECB) in ameriška centralna banka (FED) kljub podatkom o visoki inflaciji še vedno vodita stimulativno denarno politiko, ki ugodno vpliva na finančne trge.

Temeljna inflacija v septembru je bila v ZDA 3,6 %, v Evropski uniji pa 1,9 %.

Predsednica ECB je izjavila, da pred letom 2023 ECB ne bo dvigovala temeljne obrestne mere. Predsednik ameriške centralne banke je napovedal postopen umik odkupov obveznic.

V zadnjem obdobju se veliko govori o inflaciji, ki je že presegla dolgoletna povprečja. Ker so cene prehrambnih izdelkov in energije zelo nestanovitne, ekonomisti ob proučevanju inflacije raje opazujejo inflacijo, ki izključuje učinek omenjenih kategorij in zato bolje pojasnjuje osnovni trend gibanja cen. Pravimo ji temeljna inflacija, ki je v ZDA v septembru dosegla 3,6 %, v Evropski uniji pa 1,9 %.

Donosnosti evropskih državnih in podjetniških obveznic rahlo navzdol

Kriterijski indeks evropskih državnih obveznic se je v oktobru znižal za 0,63 odstotka, kriterijski indeks evropskih podjetniških obveznic z investicijsko bonitetno oceno se je znižal za 0,74 odstotka.

Z aktivnim upravljanjem smo nihajnost cen obveznic v pokojninskih skladih Modre precej znižali, zato imajo tržna gibanja obveznic le manjši učinek na donosnosti skladov.

Pokojninski skladi Modre z odličnimi donosi

V oktobru so vsi podskladi v upravljanju Modre dosegli visoke mesečne donosnosti.

Dinamični podsklad javnih uslužbencev je pridobil 3,99 odstotka, Modri dinamični podsklad pa 3,76 odstotka.

Preudarni podsklad javnih uslužbencev je dosegel donosnost 2,42 odstotka, Modri preudarni podsklad pa 2,27 odstotka.

Zajamčena podsklada sta zabeležila pozitivne donose, 0,25 odstotka Zajamčeni podsklad javnih uslužbencev in 0,16 odstotka Modri zajamčeni podsklad.

Poslovanje pokojninskih skladov Modre v številkah