Piše: Miha Žejn, CFA

Začetek februarja postregel z novo rastjo

Januar se je na delniških trgih zaključil z negativnim trendom, začetek februarja pa je postregel z novo rastjo, ki je trajala do polovice meseca. Nato je sledil obrat tečajev.

Rast zahtevanih donosnosti državnih obveznic

Obrat tečajev delnic navzdol je sredi meseca povzročila rast zahtevanih donosnosti državnih obveznic. Rast obrestnih mer obveznic z daljšimi zapadlostmi v ZDA sicer spremljamo že od lanskega avgusta, vendar je bila rast v februarju precej bolj izrazita.

Kljub temu je delniški trg v mesecu februarju v povprečju pridobil 2,7 odstotka vrednosti (MSCI svetovni indeks v evrih).

Zahtevana donosnost 10 letne ameriške državne obveznice je v februarju zrasla z 1,06 odstotka na 1,4 odstotka, nemške 10 letne državne obveznice pa z -0,52 na -0,26 odstotka.

Delniški trg je v mesecu februarju v povprečju pridobil 2,7 odstotka vrednosti.

Pričakovanja finančnih trgov

Glede na dejstvo, da smo bili v zadnjih letih vajeni predvsem padanja obrestnih mer, gre tokrat za precej visoko rast. Rast bi lahko pojasnili s pričakovano rastjo inflacije in gospodarske rasti v prihodnje.

Trgi torej pričakujejo ugoden in relativno hiter konec pandemije, ki bi prinesel višje stopnje gospodarskih rasti in posledično tudi višjo inflacijo.

Ker centralne banke na obeh straneh Atlantika še vedno skrbijo, da so kratkoročne obrestne mere še vedno zelo nizke, sta se krivulji donosnosti postavili precej bolj strmo (krivulja donosnosti kaže donosnost obveznic glede na čas do zapadlosti).

Trgi pričakujejo ugoden in relativno hiter konec pandemije, ki bi prinesel višjo gospodarsko rast.

Prevlada energetske panoge

Na delniškem trgu se je nadaljeval januarski trend prevlade panoge energija, ki je samo februarja pridobila 15,5 odstotka, kar je večinoma posledica visoke rasti cene surove nafte.

Surova nafta se je letos podražila že za 28,3 odstotka. Februarja je visoko rast zabeležila tudi panoga finance (+8,8 odstotka). Relativno slabo se je izkazala panoga informacijske tehnologije, ki je v februarju izgubila 1,4 odstotka.

Pokojninski skladi Modre

Glede na razmeroma visoko rast delnic in padec cen obveznic sta bila tudi v mesecu februarju najbolj donosna dinamična podsklada. Dinamični podsklad javnih uslužbencev je zabeležil 1,9, Modri dinamični podsklad pa 1,8 odstotno donosnost.

Sledita preudarna podsklada: Preudarni podsklad javnih uslužbencev je zabeležil 1, Modri preudarni podsklad pa 0,9 odstotno donosnost.

Ker imata portfelja zajamčenih podskladov najvišji delež obveznic, katerih vrednost se je v mesecu februarju znižala, sta le-ta zabeležila negativne donosnosti. Oba, tako Zajamčeni podsklad javnih uslužbencev kot tudi Modri zajamčeni podsklad, sta izgubila 0,15 odstotka vrednosti.