Nasprotje strahu ni pogum, temveč radovednost

Tjaša Učakar je doktorica sociologije kulture, ki se ukvarja z vprašanjem migracij, študijem meja in državljanstev. Pravi, da so strahovi povezani z nečim neznanim, z občutkom, da nad situacijo nimamo nadzora. Če ta strah spremenimo v radovednost ter z odprtim umom pogledamo na svet, vidimo da smo na koncu vsi enaki. Vsi si želimo mirnega sobivanja in ljubezni.

Sama svoje strahove raziskuje pod vodo, v globinah morja. “Zelo me je bilo strah vode. Nisem si upala v morje, če ni kdo plaval zraven mene oz. če nisem videla tal pod nogami.” A kot pravi, strahove premagaš tako, da rečeš “ja” tam kjer bi običajno rekel “ne”. “Izkoristiti moramo čas, ki ga imamo. Izkoristiti svoje potenciale, biti pogumni in radovedni.”

 

“Spomnim se, da sem imela v nekem obdobju ogromno stresa, veliko neodgovorjenih vprašanj na površini. Pod vodo pa je bila čista tišina, samo jaz, nobenega maila. Nihče ni želel ničesar od mene.” Pravi, da voda pomaga priti v stik s samim seboj in svojimi čustvi, nekaj za kar si v vsakdanu morda ne vzamemo dovolj časa.

Pod gladino je glava čisto prazna čuti pa popolnoma izostreni. Ko čutiš pritisk in objem vode, se popolnoma sprostiš in prepustiš trenutku. Tako, kot bi to morali narediti v vsakdanjem življenju, a smo ljudje na žalost navajeni, da se ob trenutkih nelagodja zakrčimo, kar pa ne pripelje do rešitve. Ko se sprostiš in prepustiš dovoliš sebi, da odkriješ nove perspektive in velikokrat se težave rešijo same od sebe.