O dohodnini in davčnih olajšavah

Dohodnina je davek od dohodkov fizičnih oseb, ki so opredeljeni v Zakonu o dohodnini (ZDoh-2). Davek plačujemo na podlagi letne odmere, na podlagi informativnega izračuna dohodnine (IID), ki ga prejmemo na dom najkasneje do 15. junija naslednjega leta. V vseh primerih se dohodnina plačuje v obliki akontacij med letom, po zaključenem koledarskem letu pa FURS naredi obračun.

Vrste dohodkov in obdavčitev

Zakon določa 3 vrste dohodkov:

Obdavčljivi dohodki

  • dohodek iz zaposlitve (sem uvrščamo tudi delo preko študentske napotnice, avtorskih in podjemnih pogodb),
  • dohodek iz dejavnosti (če se davčna osnova ugotavlja na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov),
  • dohodek iz osnovne kmetijske in gozdarske dejavnosti,
  • dohodek iz oddajanja premoženja v najem in iz prenosa premoženjske pravice,
  • dohodek iz kapitala,
  • drugi dohodki (18. člen ZDoh-2).

Neobdavčljivi prihodki

  • dediščine, volila, darila,
  • dobitki od iger na srečo,
  • izplačila iz zavarovanja,
  • sredstva ali dobički, ki jih fizična oseba pridobi na podlagi prenosov sredstev med svojim podjetjem in svojim gospodinjstvom in
  • ugodnost, ki jo prejme fizična oseba pri nakupu blaga in storitev.

Ti dohodki so lahko predmet drugih davkov, npr. davka na dediščine in darila, davek na dobitke pri igrah na srečo ipd.

Oproščeni dohodki (20. do 34. člen ZDoh-2)

  • denarne pomoči in subvencije,
  • starševski dodatek in pomoč ob rojstvu otroka, otroški dodatek,
  • štipendije za izobraževanje, financirane iz proračuna RS, kot sta npr. državna in Zoisova štipendija (kadrovska štipendija se ne všteva v davčno osnovo do višine minimalne plače za študij v RS),
  • odškodnine, preživnine,
  • zamudne obresti, izplačane na podlagi sodne ali upravne odločbe.

V letno davčno osnovo se vštevajo dohodki, od katerih je bila med letom plačana akontacija dohodnine, pri čemer se ta akontacija odšteje od odmerjene dohodnine na letni ravni. Davčni organ na podlagi podatkov, s katerimi razpolaga (posredovani podatki o izplačilih posameznih vrst dohodkov, ki jih izplačevalec pošlje ob izplačilu kot tudi v letnem poročilu o vseh izplačilih, poslanem davčnemu organu najkasneje do 31. januarja za preteklo leto), sestavi in odpremi informativni izračun dohodnine. Če je izračun napačen, lahko posameznik vloži ugovor zoper informativni izračun in FURS bo o zadevi ponovno odločal in izdal novo odločbo o odmeri dohodnine. Če glede informativnega izračuna ne vložite ugovora, postane ta informativni izračun vaša dohodninska odločba.

Davčni organ na podlagi podatkov, s katerimi razpolaga, sestavi in odpremi letni informativni izračun dohodnine. Naša dolžnost je, da izračun preverimo ter v primeru ugotovljene napake vložimo ugovor na informativni izračun.

Kaj je akontacija dohodnine?

Akontacija dohodnine je nekakšno predplačilo (avans), ki se ga med letom odvaja ob izplačilu obdavčljivih dohodkov. Pri izračunu se, glede na dohodek in olajšave, izračunava osnova in višina akontacije dohodnine.

Postopek izračuna:

1. ugotavljanje bruto davčne osnove npr. plače,

2. od bruto davčne osnove se odštejejo prispevki za socialno varnost (osnova se zmanjša za 22,1 %),

3. nato se odštejejo še olajšave in tako dobimo davčno osnovo za izračun dohodnine.

V zadnjem koraku davčno osnovo za izračun dohodnine pomnožimo z ustrezno davčno stopnjo, v skladu z dohodninsko lestvico, ki jo objavi FURS za davčno leto.

Stopnje dohodnine

Stopnje dohodnine za 2021

Pri izračunu akontacije dohodnine od dohodka iz zaposlitve, ki ga izplača glavni delodajalec, se za davčno leto 2021 uporabijo stopnje dohodnine in lestvica preračunana na 1/12 leta:

Stopnje dohodnine v 2021-mesečno

Če ne bi prejeli nobenih dodatnih dohodkov, bi zaposleni v končnem obračunu dobili relativno natančen znesek akontacije glede na letno dohodnino in doplačil oziroma vračil ne bi bilo.

Kaj so dohodninske olajšave?

Olajšave so namenjene znižanju dohodninske osnove in posledično znižanju dohodnine. Določene so v Zakonu o dohodnini (ZDoh-2).

Poznamo več vrst dohodninskih olajšav:

Splošno olajšavo lahko uveljavlja vsak zavezanec, pod pogojem, da za njega kdo drug ne uveljavlja olajšave za vzdrževanega družinskega člana.

Višina skupne splošne olajšave je odvisna od višine skupnega dohodka v letu 2021:

Splošna davčna olajšava v 2021

Osebno olajšavo, lahko uveljavljajo invalidi, posebno osebno olajšavo (t. i. študentsko olajšavo) lahko uveljavijo študenti in dijaki za dohodke od dela preko študentske napotnice.

Olajšava za vzdrževane družinske člane. Višine olajšav so določene v dohodninski lestvici, ki se določi za posamezno davčno leto. Za leto 2021 so podatki na voljo tukaj.

Olajšava za dodatno pokojninsko zavarovanje

Če je znesek davčnih olajšav višji od letne davčne osnove, letna davčna osnova znaša 0. V tem primeru dohodnine ne dobimo nazaj.

Davčna olajšava za dodatno pokojninsko zavarovanje

Z varčevanjem v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja ste upravičeni do posebne davčne olajšave. Vplačila v posameznem letu vam znižajo osnovo za odmero dohodnine in država vam del dohodnine vrne ali pa se vam zniža morebitno doplačilo dohodnine.

Davčno olajšavo vam zagotavljajo vplačila do višine 24 % plačanih prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kar predstavlja 5,844 % vaše bruto plače. Za tiste z višjimi plačami, je znesek olajšave omejen na največ 2.819,09 evrov letno.

Če ste zaposleni v gospodarstvu, ima pravico do uveljavljanja davčne olajšave najprej delodajalec (kolektivno vplačane premije), vi pa lahko uveljavite preostali del (individualno vplačane premije).

Če ste zaposleni v javnem sektorju, pa lahko posebno davčno olajšavo izkoristite v celoti, ne glede na višino plačane premije vašega delodajalca.

Izračunajte si svoj prihranek pri dohodnini in izkoristite edino varčevanje, s katerim lahko uveljavljate davčno olajšavo!