Piše: mag. Mateja Mencin, Sektor za upravljanje premoženja

Poslovanje pokojninskih skladov Modre v mesecu juniju

Mesec junij je minil brez večjih pretresov na kapitalskih trgih. Na pozitivne rasti naložb so vplivali dobri poslovni rezultati podjetij in zasedenje centralnih bank Evrope, Amerike in Velike Britanije. Predstavniki centralnih bank še naprej zagotavljajo, da bodo ohranili ekspanzivno monetarno politiko in ugotavljajo, da bo nekoliko višja inflacija le prehodne narave.

Visoka rast na delniškem trgu

Delnice, kot jih meri MSCI svetovni indeks (v evrih) so v mesecu juniju pridobile 4,5 odstotka vrednosti. Ameriški dolar je proti evru v mesecu juniju pridobil 3,1 odstotka vrednosti.

Med regijami je bila tokrat najbolj donosna Amerika, sledita ji Japonska in Evropa. Rasti cen delnic so posledica visokih dobičkov podjetij, ki rastejo hitreje od pričakovanj in ohlapne monetarne politike.

Rast vrednosti delnic je posledica visokih dobičkov podjetij, ki rastejo hitreje od pričakovanj in ohlapne monetarne politike.

Ameriška centralna banka ohranja obrestno mero

Ameriška centralna banka je na junijskem zasedanju ključno obrestno mero ohranila na ravni med 0 in 0,25 odstotka in napovedala, da bi lahko v letu 2023 izvedla dve zvišanji (vsakič za četrtino odstotne točke).

Navzgor je popravila oceno letošnje inflacije in gospodarske rasti. Inflacija je po oceni predsednika Ameriške centralne banke začasne narave in posledica ponovnega odprtja gospodarstva.

V Evropi manj izraziti inflacijski pritiski

Inflacijski pritiski so bili v Evropi precej manj izraziti kot v ZDA. Predsednica Evropske centralne banke je poudarila, da je pomembno, da se monetarne spodbude ne ukinejo prehitro in napovedala normalizacijo inflacije v začetku leta 2022.

Pozitivne donosnosti evropskih državnih in podjetniških obveznic

Pozitivne donosnosti so zabeležile tudi obveznice. Evropske državne obveznice so pridobile 0,50 odstotka, evropske podjetniške obveznice z investicijsko bonitetno oceno so pridobile 0,42 odstotka.

V mesecu juniju so se še naprej dražile surovine in energenti. Cena sodčka surove nafte je zrasla za 11,9 odstotka (v evrih), Bloombergov indeks surovin pa je pridobil 3,7 odstotka.

Pozitivni donosi vseh pokojninskih skladov v upravljanju Modre

V juniju so vsi pokojninski skladi v upravljanju Modre zabeležili pozitivne donosnosti.

Tokrat sta bila najbolj donosna dinamična podsklada. Dinamični podsklad javnih uslužbencev je pridobil 3,43 odstotka, Modri dinamični podsklad pa 3,23 odstotka.

Tudi preudarna podsklada sta zabeležila zgledno mesečno donosnost. Preudarni podsklad javnih uslužbencev je dosegel donosnost 2,20 odstotka, Modri preudarni podsklad pa 2,19 odstotka.

Zajamčena podsklada sta zabeležila pozitivne donose, 0,65 odstotka Zajamčeni podsklad javnih uslužbencev in 0,52 odstotka Modri zajamčeni podsklad.

Poslovanje pokojninskih skladov Modre