Vi sprašujete, Modra odgovarja

Ali lahko privarčevana sredstva v pokojninskem skladu dobim izplačana v enkratnem znesku?

Dodatno pokojninsko zavarovanje je strogo namensko. Namenjeno je pridobitvi dodatnega mesečnega dohodka po upokojitvi, saj bodo naše pokojnine precej nižje od plač, ki smo jih vajeni prejemati v času aktivne delovne dobe.

 Kljub temu pa je izplačilo privarčevanih sredstev pod določenimi pogoji mogoče, in sicer:

– po upokojitvi, če imate z vplačili vašega delodajalca privarčevanih manj kot 5.120 evrov,

– kadarkoli za vsa sredstva, ki ste jih privarčevali sami, z lastnimi vplačili,

– Iz Modrega krovnega pokojninskega sklada – MKPS (kjer varčujejo zaposleni v gospodarstvu), je možno izplačilo dela privarčevanih sredstev, ki ste jih privarčevali s pomočjo vplačil delodajalca do 31. 12. 2012 in ob hkratnem pogoju, da je od vključitve v dodatno pokojninsko zavarovanje preteklo vsaj 10 let.

– Iz Krovnega pokojninskega sklada javnih uslužbencev – KPSJU je možno izplačilo privarčevanih sredstev, če je do 31. 12. 2016 že preteklo 10 let od vključitve v pokojninski sklad ob hkratnem pogoju, da varčevalec od tega dneva dalje nima več statusa javnega uslužbenca.

Izplačilo privarčevanih sredstev iz pokojninskega sklada je pod določenimi pogoji mogoče.

Obdavčitev ob nenamenski porabi (izplačilu sredstev) je visoka

Ugotovili ste torej, da vendarle lahko zahtevate izplačilo privarčevanih sredstev. Super, ali pa tudi ne. Ob izplačilu se namreč obračuna in odvede 25 % akontacija dohodnine. Nato pa dokončni obračun dohodnine opravi še Finančna uprava RS in pri tem upošteva tudi že vplačano akontacijo dohodnine za vse prejemke v letu izplačila.

Ker je tako izplačilo s strani FURS obravnavano kot dohodek, lahko to vpliva tudi na prejemanje morebitnih socialnih transferjev, kot na primer otroški dodatki, znižano plačilo vrtca ipd. (Izdelaj svoj informativni izračun izplačila privarčevanih sredstev.)

Dvig privarčevanih sredstev je močno obdavčen, saj ne sledi namenu varčevanja.

Izplačilo privarčevanih sredstev v obliki dodatne pokojnine je z davčnega vidika ugodnejše, saj je obdavčena le polovica zneska dodatne pokojnine. Pri dodatnih pokojninah, nižjih od 160 evrov, akontacije dohodnine ne obračunamo. Pri izplačilu, višjem od 160 evrov, se akontacija dohodnine obračuna po stopnji 25 %, vendar le od polovice izplačanega zneska dodatne pokojnine.

Kolektivno varčevanje: Kakšne so moje možnosti ob prekinitvi delovnega razmerja?

Po prekinitvi delovnega razmerja, delodajalec preneha plačevati premije v pokojninski sklad, zato varčevalna polica v takem primeru miruje. Privarčevana sredstva se še naprej plemenitijo mesečno, z donosi pokojninskega sklada.

V takem primeru imate na voljo več možnosti:

1. Sredstva lahko pustite v pokojninskem skladu do svoje upokojitve.

2. Če ste bili zaposleni v javnem sektorju in se boste v prihodnje ponovno zaposlili v javnem sektorju, bo novi delodajalec nadaljeval z vplačili premij v pokojninski sklad.

3. Če ste se zaposlili pri drugem delodajalcu, ki vam plačuje premije kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja pri katerem od drugih izvajalcev, lahko sredstva združite in pri Modri privarčevana sredstva prenesete na drugo polico kolektivnega pokojninskega zavarovanja.

4. Lahko se odločite in začnete varčevati sami. V tem primeru sklenete individualno pokojninsko zavarovanje in premije začnete vplačevati sami. Vplačane premije vam v tem primeru znižujejo osnovo za odmero dohodnine, kar pomeni, da predstavljajo vašo davčno olajšavo.